Database of names

submitted by Chris Bird (2010)
A / B / C / D / EF / G / H / IJK / L / M / N / OPQ / R / S / TUV /W / XYZ / Unknown Surnames
BACK  |  Contents Page

Christian name Surname School Photo Album Photos
Jean Abbey   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay)
Elizabeth Acton   Summer 1973 Form 4J
Christine Addison   1938 Form 2A, 1939 Form 3A, 1940 The Dumb Wife of Cheapside
Sylvia Addison   1965 Prize Winners
Betty Ainsworth   1939 Form 6, 1937-38 1st Netball Team, 1938-39 Netball Team
Marie Alexander 1947 A28/B12 (N2?)  
Joyce Allan   1950 Form 5S
Shirley Allanson 1955 B7  
Pam Allanson/Appleby 1955 A10  
Margaret Allat   1939 Form 2A
Jean Allen   1954 Form 3H (York Minster)
Joyce Allen 1947 A5 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Kathryn Allerston   1955-62 (39 Years On)
Audrey Allison 1947 E46 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H (Gymnastics Captain)
Margaret Allison   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Pamela Allison   1956 St George's House
Margaret Andrews   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Hazel Ansel?   1950 Form 2A
Judith Appleby 1955 A12 1955-62 (39 Years On), 1956 St Patrick's House
Lillian Appleby   1938 Form 2B, 1939 Form 5?
Margaret Appleby 1947 C10 1950 Form 5S, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Nancy Appleby 1947 F16 1950 Upper Sixth (unnamed), 1949-50 Prefects
Evelyn Appleton   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay)
Joy Appleyard   1936 Form 2?
Doris Archer   1930 Hockey Team
Frances Arnold?   1953 St Patrick's House
Margaret/Anne Artley 1947 D57/E42  
Gill Ashcroft?   1954 Sports Day (St Patrick's House)
Beryl Ashford   1950 Form 4M
Gillian Ashford   1956 Staff & Sixth Form, 1951 Festival of Britain
Kathleen Ashton   1938 Form 5
Kathleen Ashwell   1955-62 (39 Years On)
Rose Atkins   1950 Form 2A
Margaret Atkinson 1947 F20 Apr 1949 Visit to London
Marjorie Atkinson   1939 Form 2B, 1945 Sixth Form
Vera Atkinson   1955-62 (39 Years On)
Betty Audibert 1947 D51 Apr 1949 Visit to London
Susan Avis 1955 F50 1958 Form VIG, 1953 St Patrick's House
Heather Ayre 1947 E19 (N2?) 1950 Form 5H, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club, 1950 Geography Class
Janet Bacon   1950 Form 3C
Juliet Baker   1950 Form 3C, 1949-50? Library
Pat Baker 1955 E49 1956 St George's House (N?)
Pauline Baker 1955 E41  
Rachael Baker 1955 F39 1958 Form VIG, 1953 St Andrew's House, 1956 St Andrew's House, Apr-May 1957 Trip to Holland
Marion Bales   1954 Trip to Cologne
Pamela Ballard   1949 French Group (Angoulême), Apr 1949 Visit to London
Audrey Bamforth 1955 D52 1950 Form 3C
Edith Bamforth   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A
Jean Bamforth   1950 Form 1B, 1956 Staff & Sixth Form
Margaret Bamforth 1955 F51 1957 Lower Sixth, Summer 1959 Form VIG, 1956 St David's House
? Bamforth   1954 Prize Winners
Mary Bannister   1939 Form 2A, 1945 Sixth Form
Angela Barker   Apr 1964 Form 5L
Lucy Barker   1938 Form 2B
Pat Barker   1938 Form 2B
? Barker   1937 Form 3
Elaine Barnes 1947 E29 1950 Form 5H, 1949 French Group (Angoulême), 1950 Geography Class
June Barnes   1945 Sixth Form
Rita Barnish   1955-62 (39 Years On)
Gill Barratt   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form
Marion Baxter   1954 Form 3H (York Minster)
Pat Baxter 1955 C2  
Susan Bayes   Apr 1964 Form 5L (Form Captain), 1964 Tennis Team, 1964 1st Netball Team
June Bayley 1947 E17 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, 1950 Form 5I, 1948 Prize Winners, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1949 Domestic Science Room
Fern Bayntun   Apr 1964 Form 5L
Jean Beadle   1950 Form 3C, 1948 Junior Choir
Judith Beadle 1955 C29 1956 Staff & Sixth Form
Shirley Beadle 1947 E57 (N?) 1950 Form 5S
Margaret Beal   1938 Form 2A, 1939 Form 3A, Nov 1937 Laying of Foundation Stone, 1940 The Dumb Wife of Cheapside
Eileen Beale   1955-62 (39 Years On), 1956 St David's House
Ann Beanland 1947 F33 (N2?) 1950 Form 4R, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St David's House
Pat Beavers   1939 Form 2A
Betty Beckett   1936 Form 2?, 1939 Form 5?
Peggy Beedle 1947 B41/E55 1948 Junior Choir
Millie Belchan   1938 Form 2B
Marie Belfit 1947 B50 (N?) 1950 Form 4M, 1950 Chemistry Laboratory
Audrey Bell   1945 Sixth Form, 1946 Sixth Form
Dorothy Bell   1935 Form 3A, 1936 Form 4
Elizabeth Bell 1955 D13 1954 Form 3H (York Minster), 1953 St Patrick's House, 1956 St Patrick's House, 1957 Xmas Nativity Play
Linda Bell   Apr 1964 Form 5L
Marjorie Bell   1950 Form 5S
Pamela Bell 1955 E46 1956 St David's House
Millie Belsham   1936 Form 2?
Jill Bennett   July 1954 Upper Sixth
Joan Bennett 1955 E35  
Caroline Berry   1950 Form 2A, 1953 St David's House
Betty Berryman   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Valerie Berryman 1955 C6 1956 Staff & Sixth Form
Pat Bielby   1950 Form 5S
Jean Billings   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Christine Bird   1950 Form 2A, 1953 St George's House
Jean Bird   1949-50 Netball Team
Mary Birrell   1936 Form 2?, 1939 Form 5?, 1934? Junior Folk Dance Team (C?)
? Black   1939 Form 5?
Jean Blackburn 1947 E2  
Rosalind Blackburn   Mar 1948 Form 4H
Kathleen Blanchard 1955 A36 1956 St Patrick's House
Rita Blanchard   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Andrew's House
Carol Blowers   Summer 1973 Form 4J
Eileen Boar   1950 Form 5S, Xmas 1948 The Rose & the Ring, June 1948 Senior Choir
Margaret Boar 1947 F19  
Ann Boddy   1964 Prize Winners
Joan Boddy 1947 E28 1950 Form 5S
Sheila Bolton 1955 E18 1956 St Andrew's House
Mavis Bonsor 1955 F2 Summer 1959 Form VIG, 1956 St David's House
Margaret (1) Booth   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1939 Form 6
Margaret (2) Booth   1950 Form 5H, 1949-50 Rounders Team, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Norah Booth   1950 Form 2A, 1953 St Andrew's House
Pamela Booth 1947 A14 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, June 1948 Senior Choir
Joyce Boothman   1937 Form 3
Diane Botterill   Summer 1973 Form 4J
Hilary Bottomley   1950 Form 2A, 1953 St Patrick's House
Anne Bowes 1955 B16 1950 Form 2A
Jean Bowes   1950 Form 2A
Irene Bowman 1947 F18 1950 Upper Sixth (unnamed), 1949-50 Prefects
Jean Bowman   1939 Form 5?
Sheila Bowtell 1947 E49  
Barbara Boyes 1955 C52/D49 1956 Staff & Sixth Form
Carole Boyes   1964 Prize Winners
Pat Bradley   1938 Form 2B
Janet Bradshaw   Apr 1964 Form 5L
Brenda Braithwaite   1938 Form 4
Kathleen Bramley   1935 Form 3A, 1939 Form 6
Joan Bray   1938 Form 5, 1939 Form 6
Anne Brazier   Summer 1973 Form 4J
Joan Brearley 1955 F26  
Margaret Brett 1955 C12  
Bridget Brewer   1937 Upper 4A, 1939 Form 6
Joan Bridge 1955 C38 (C?) 1956 Staff & Sixth Form
Gill Brierley   1953 St Patrick's House
Joan Brierley   1953 St Patrick's House
Elsie Briggs   1938 Form 4
Doreen Britten 1947 E5 1950 Lower Sixth, Apr 1949 Visit to London (N?)
Gwen Broadbent   1950 Form 2A
Jean Broadbent   1952-53 Staff & Sixth Form
Joan Broadbent   1950 Form 3C, 1953 St David's House
Gwen Broadhead 1955 B42 1954 Trip to Cologne
Kathleen Broadhead   1937 Form 3, 1938 Form 4
Ann Brooke-Dyde 1947 A1 (N2?)  
Janet Broome 1947 D30 1950 Upper Sixth, 1949-50 Prefects, 1949-50 Tennis Team, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip, Apr 1949 Visit to London, 1950 Library
Freda Broughton   1939 Form 2B
Nancy Broughton   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St George's House
Anne Brown   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Patrick's House, 1954 Sports Day (St Patrick's House)
Barbara (1) Brown 1947 C38  
Barbara (2) Brown   1956 Staff & Sixth Form
Betty Brown   1936 Form 2?
Dorothea Brown   1938 Form 4
Jean Brown   1955-62 (39 Years On), 1956 St Patrick's House
Kathleen Brown   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1937 Upper 4A
Lorna Brown   1938 Form 5
Pat Brown   1956 Staff & Sixth Form
Rachel Brown 1955 D47 1956 Staff & Sixth Form
Anna Browne 1947 E12 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, 1948 Prize Winners, Xmas 1948 The Rose & the Ring
Joan Buckingham 1947 D43 Mar 1948 Form 4H
Marylyn Buckle   1950 Form 4M, 1948 Junior Choir, 1950 Choir (N?), 1950 Chemistry Laboratory
Freda Burgess 1947 A6 1950 Form 5S, 1948-49? Orchestra, 1949-50 Science Class, 1949-50 School Orchestra
Sylvia Burn 1955 F33 1958 Form VIG, Summer 1959 Form VIG, 1953 St Andrew's House, 1957 O Level Results Day
Brenda Burnett   1950 Form 3C
Olga Burroughs   1939 Form 3A
Margaret Burton   1939 Form 2A
Vicky Burton   Apr 1964 Form 5L
Ann Butcher 1955 B14 1950 Form 2A, 1956 Staff & Sixth Form
Anne Butterfield   1956 St Patrick's House
Gillian Butterfield 1955 E28  
Janet Butters 1955 A35  
Anne Butterworth   1954 Sports Day (St Patrick's House)
Anne Byron   1950 Form 2A
Margery Caisley 1947 F17 June 1948 Senior Choir
Anne Calvert   Apr 1964 Form 5L
Wendy Calvert   1938 Form 4
Myrtle Caminer   1945 Sixth Form (missing)
Ann Cammish 1955 C1  
Muriel Cammish   1936 Form 2?, 1939 Form 5?
Josephine Campbell   1950 Form 4R, June 1948 Senior Choir, 1950 Choir
Valerie Campbell 1947 A40 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, 1950 Form 5S, June 1948 Senior Choir, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Jaqueline Campbell?   July 1951 Angoulême Station
Susan Campleman   1955-62 (39 Years On)
Mary Canavan   1952-53 Staff & Sixth Form
Barbara Capes   1950 Form 2A, 1953 St Patrick's House
Marian Capes 1955 F48 1953 St Patrick's House, Apr-May 1957 Trip to Holland (N?)
Joyce Carstairs 1947 E34 1952-53 Staff & Sixth Form, 1950 Geography Class
Enid Carter 1947 B15 1950 Form 4M, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St Patrick's House, 1948 Junior Choir, 1950 Choir, 1950 Chemistry Laboratory, 1953 Villa for Sale
Margaret Cartwright 1947 C12 (N2?)  
Rosemary Cass   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St George's House, 1949-50 Library
Pat Castlehouse 1955 F36 1958 Form VIG, 1956 St David's House
Enid Cave   1955-56 Fourth Year, 1953 St Patrick's House
Shirley Cave   1950 Form 4R
Helen Cawood   1950 Form 2A, 1953 St Patrick's House
Julia Cawood 1955 A8 1956 St Patrick's House
Margaret Cawood 1947 F8 1950 Form 5I, 1949-50 Netball Team, 1949-50 Tennis Team, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip
Edith Chambers 1955 E45 1956 St Andrew's House
Pat Chambers 1955 C27 1956 Staff & Sixth Form
Violet Chambers 1947 A23 1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St Patrick's House
Margaret Chapman   1935 Form 3A, 1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1939 Form 6
Marjorie Chapman   1937-38 1st Netball Team, 1938-39 Netball Team
Dawn Checkley   1950 Form 3C
Ruth/Barbara Cheeseborough 1947 A11  
Ann Clark 1955 A18  
Coleen Clark   1939 Form 2B
June Clark 1955 F29  
Mary Clark   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Audrey Clarke   1939 Form 2A
Carole Clarke   1955-62 (39 Years On)
Susan Clarkson   1950 Form 3S
Verena Clarkson 1955 F27 1955-56 Fourth Year, 1957 Lower Sixth, Summer 1959 Form VIG, Apr-May 1957 Trip to Holland
Judith Clayton 1955 F38 1955-56 Fourth Year, Apr-May 1957 Trip to Holland (N?)
Daphne Close   1938 Form 2B
Elaine Clough   1956 St David's House
Mary Coates   1955-62 (39 Years On)
Pamela Coates   1954 Form 3H (York Minster)
Susan Coates 1955 A13 1956 St Patrick's House
Maureen Cogill 1947 F61 June 1948 Senior Choir
Freda Colbert   1939 Form 2A
Marcia Colcroft   1950 Form 3C
Dorothy Coleridge   1938 Form 4
Joan Colley   1937 Form 3, 1938 Form 4
Anne Collins 1955 D39 1956 Staff & Sixth Form
Phyllis Collinson   1939 Form 2A, 1945 Sixth Form
Mary Consitt   1930 Hockey Team
Caroline Conway   1954 Form 3H (York Minster), 1953 St Andrew's House, 1954 Trip to Cologne
Beryl Cook   1950 Form 5S
Gillian Cook 1955 F31 1955-56 Fourth Year, Shrove Tues 1957 Foreshore
Jane Cook   Summer 1973 Form 4J
Margaret Cook   1955-62 (39 Years On)
Lorna Cooper   1950 Form 3C
Patricia Cooper 1947 A54 1950 Lower Sixth, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club, Apr 1949 Visit to London, July 1951 Angoulême Station (N?)
Ann Coopland   1939 Form 2A
Susan Copley   1955-62 (39 Years On)
Rosemary Corner 1947 D10 (N?) 1950 Form 5I, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Gillian Cousins   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Patrick's House
Josie Cowton   1938 Form 2B, 1934? Junior Folk Dance Team
Hilary Crawford   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Andrew's House, 1948 Junior Choir
Pauline Crawford   1956 Staff & Sixth Form
Juliette Cromack   1945 Lady Precious Stream
Gladys Crosby   1938 Form 4
Audrey Crow   1940 The Dumb Wife of Cheapside
Margaret Crowther   Apr 1964 Form 5L
Sheila Cummings 1947 C41 Feb 1949 Speech Day (Head Girl), Apr 1949 Visit to London
Anne Cutting   1950 Form 3C
Hilda Dabson   1939 Form 2A
Elsie Daines   1954 Form 3H (York Minster), 1954 Trip to Cologne
Christine Dawson 1955 E42 Jan 1960 Tobias & the Angel
Kathleen Dawson 1947 E44 1950 Lower Sixth, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip, Apr 1949 Visit to London
Susanna Dawson   1955-62 (39 Years On)
Dorothy Day   1950 Form 3S
Ann de Lucovich   1936 Form 2?, 1937 Upper 4A (N?), 1939 Form 5?
Margaret Dean   1938 Form 2A, 1939 Form 3A, 1940 The Dumb Wife of Cheapside
Eileen Deighton   1954 Form 3H (York Minster)
Patricia Deighton 1947 C14  
Pauline Deighton   1953 St Patrick's House
Rhona Deighton   1945 Sixth Form, 1946 Sixth Form
Sandra Denham   Summer 1973 Form 4J
Ann Dennis 1947 C15 1946 1st Rounders Team
Jayne Dennis   Summer 1973 Form 4J
Beryl Derbyshire   1949-50 Science Class
Irene Devine   1939 Form 2A
Beryl Devonshire   1950 Form 5S
Agnes Dickinson   Apr 1964 Form 5L
Geraldine Dillon 1947 F65 1950 Form 4M, 1949-50 Rounders Team, 1948 Junior Choir, 1950 Choir, 1950 Chemistry Laboratory
Marjorie Dix   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room
Kath Dixon   1939 Form 2B
Marion Dixon   1939 Form 6
Molly Dixon   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1939 Form 6
Margaret (1) Dobson   1939 Form 6
Margaret (2) Dobson 1947 B53 1950 Form 5S, 1948 Prize Winners, June 1948 Senior Choir, 1949 French Group (Angoulême), 1948-49? Orchestra, 1949-50 Science Class, 1949 French Trip, 1949-50 School Orchestra, 1950 Choir, July 1951 Angoulême Station
Anne Dodds 1947 A1 (N2?)  
Jean Dodds 1947 B18/E35 1950 Form 4M, 1948 Junior Choir, 1950 Choir, 1950 Chemistry Laboratory
Anne Dodgson   1950 Form 4R
Jill Donaldson 1955 E54 1956 St George's House (N?)
June Donnelly   Summer 1973 Form 4J
Kathleen Dougleby 1947 D18  
June Dove   1939 Form 2B
Julie Dowson 1955 F21  
Pat Drought   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Dorothy Drydale   1955-62 (39 Years On)
Kathleen Duck   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Hilda Duckles   1950 Form 1B
Peggy Duffield   1955-62 (39 Years On)
Margaret Duggleby   1937 Form 3, 1938 Form 4
Anne Duncan 1955 C13  
Rosney Duncan   1958 Form VIG, 1954 Trip to Cologne (N?)
Roberta Duncanson 1955 B53 1954 Form 3H (York Minster), 1954 Trip to Cologne
Norah Dunthorne   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St George's House, 1949-50 Library
Pamela Dwyer 1947 B49  
Ann Dyde   1950 Form 5H, 1950 Geography Class
Dorothy Dye   1938 Form 4
Oris Dyson   1950 Form 5H, 1950 Geography Class
June Eade 1947 E21 1950 Lower Sixth
Pauline Eade   1956 Staff & Sixth Form
Sheila Ecclestone 1947 D62 1950 Form 5H, 1949 French Group (Angoulême), 1948-49? Orchestra, 1949 French Trip, 1949-50 School Orchestra, 1950 Geography Class
Carol Edwards 1955 E48 1956 St David's House
Doreen Elliot   1939 Form 2A
Gertrude Elliott 1955 F47 1956 St Andrew's House, 1957 O Level Results Day
Suzanne Elliott 1955 A6 1956 St George's House, Jan 1960 Tobias & the Angel
Margaret Ellis   1964 Prize Winners
Nina Ellis   1950 Form 5S, 1949-50 School Orchestra, 1950 Choir
Ann Else 1955 A15 1956 St David's House
Barbara Elsworth 1947 E47  
Margaret Enna   1938 Form 4
Elma Eustace   1939 Form 6, 1937-38 1st Netball Team, 1938-39 Netball Team
Carol Evans   1955-62 (39 Years On)
Mary Evans   1956 Staff & Sixth Form
Peggy Ewing   1933 Tennis Team
Molly Eyre 1947 F50 June 1948 Senior Choir
Hermione Ezard   1939 Form 2B
Janet Fancy 1955 F37 1955-56 Fourth Year, 1957 Lower Sixth, Summer 1959 Form VIG, 1956 St David's House, Apr-May 1957 Trip to Holland
Anne Farmer   1964 Prize Winners, 1965 Prize Winners
Agnes Fearnside   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1939 Form 6
Margaret Fearnside   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1939 Form 6, 1937-38 1st Netball Team, 1938-39 Netball Team
Kathleen Feather   1950 Form 2A, 1953 St Patrick's House
Margaret Feather 1947 D37  
Margaret Featherstone   1950 Form 1B, 1956 Staff & Sixth Form, 1953 St David's House, 1954 Prize Winners
Marjorie Featherstone 1955 E31 1956 St George's House
Dorothy Fenn   1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5
Barbara Fidler 1955 C8  
Maureen Fisher   Apr 1964 Form 5L
Pamela Fitzwater   1946 1st Rounders Team
Doreen Fletcher   1939 Form 2B
June Fletcher 1947 A15 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, June 1948 Senior Choir
Molly Fletcher   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Patrick's House, 1949 Library
Valerie Fletcher 1947 E37 1950 Form 5S
Janet Flint   1956 St Patrick's House
Joan Flinton   1965 Prize Winners
Mona Flounders   1945 Sixth Form
Mary Flowerday 1947 F33 (N2?) 1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St Andrew's House
Betty Foord   1936 Form 2?, 1939 Form 5?
Rita Foord   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1939 Form 6
June Footit   1954 Form 3H (York Minster), 1955-56 Fourth Year, 1957 Lower Sixth, 1953 St Patrick's House
Barbara Fowler   1956 Staff & Sixth Form
Pheobe Fowler 1955 F34 1955-56 Fourth Year
Barbara Fox 1947 C11 1946 1st Rounders Team
Dorothy Fox 1947 E63 1950 Form 5I, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip, Apr 1949 Visit to London (N?), 1950 Library
Margaret Fox   1955-62 (39 Years On)
Muriel Fox   1936 Form 2?, 1938 Form 2B
Pat Fox 1947 F47 June 1948 Senior Choir
Mabel France   1936 Form 2?
Alison Francis 1947 B56 1950 Form 4M, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Andrew's House, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1948 Junior Choir, 1948-49? Orchestra, 1949-50 School Orchestra, 1950 Choir, 1950 Chemistry Laboratory
Glenys Frankland 1947 A19 1950 Form 4M, 1950 Chemistry Laboratory, July 1951 Angoulême Station
Gillian Franklin   1954 Form 3H (York Minster), 1954 Trip to Cologne
Hilary Franklin 1955 B40 1950 Form 2A, 1956 Staff & Sixth Form
Joan Freeman 1947 F63 1950 Lower Sixth
Beryl Freer   1955-62 (39 Years On)
Sheila Furlong   1954 Form 3H (York Minster)
Ellen Gadard 1947 E10  
Phyllis Gallagher   1938 Form 4
Joyce Gamble   1939 Form 2A
Norma Gamble   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Shirley Gamble   1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St Andrew's House, 1949 Art Room
Susan Carol Gamble 1955 A4 1956 St Andrew's House
Jean Gardner 1947 D26 1950 Upper Sixth, 1949-50 Prefects (Head Girl), 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Gillian Garfield 1955 C10 1954 Sports Day (St Patrick's House), 1954 Trip to Cologne
Anne Garrood 1947 C17 1945 Sixth Form, 1946 Sixth Form, 1946 1st Rounders Team
Carol Garrood 1947 F21 1950 Upper Sixth, 1949-50 Prefects, 1949-50 Netball Team, 1949-50 Tennis Team, Xmas 1948 The Rose & the Ring, June 1948 Senior Choir, 1950 Library
Gillian Gatwood 1947 E18  
Margaret Gaunt   1939 Form 2A
Mary Gee   Summer 1973 Form 4J
Joan Geldard 1947 A4 1950 Form 5S, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1949-50 Science Class
Janette Gibson   Summer 1973 Form 4J
Pat Gideon   1950 Form 4R, 1949-50 Rounders Team
Jane Gill   1955-62 (39 Years On)
Dorothy Gillett   1938 Form 4
Jean Glaves   1938 Form 2B
Joyce Gledhill   1939 Form 2B, 1945 Sixth Form
Jean Glover 1947 A41 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, 1950 Lower Sixth, June 1948 Senior Choir, 1949 French Group (Angoulême), 1949 Domestic Science Room
Isabel Goddard 1947 E64 (N?) 1950 Lower Sixth, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Eileen Goddard? 1947 D52  
Joan Godolphin   1930 Hockey Team
Carole Goldman   1961-62 Form 1B (visiting from America)
Sylvia Goldsborough 1947 F31 1950 Form 4R, 1952-53 Staff & Sixth Form (N?), 1953 St Patrick's House, 1948 Junior Choir, 1950 Choir, July 1951 Angoulême Station (N?), 1952 Speech Day (Head Girl)
Lorna Gooch 1947 D3  
Sheila Goodman 1955 C44  
Joyce Goodrick   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Margaret Goodwin   1954 Trip to Cologne
Alison Gordon   1938 Form 2A, 1939 Form 3A, 1940 The Dumb Wife of Cheapside
Josephine Gough 1947 F48 1950 Upper Sixth, 1949-50 Prefects, 1950 Library
Moyra Gough 1955 B15 1950 Form 2A, 1953 St George's House, 1954 Prize Winners
Cherry Graham   1956 St George's House
Beryl Gray   1950 Form 3C
Marjorie Gray   1939 Form 2A
Sylvia Gray   1950 Form 5H
Joan Greaves   1938 Form 4
Susan Greaves 1947 E11 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, 1950 Form 5S, 1948 Prize Winners, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip
Angela Green   1950 Form 2S, 1953 St Andrew's House, 1949? Domestic Science Room
Rosemary Green   1955-62 (39 Years On)
Shirley Green 1947 F7 1950 Form 4R, 1949 Art Room
Susanne Green 1955 E40  
Wendy Green   1950 Form 5I
Rosemary Greenhaugh   1955-62 (39 Years On)
Mary Grist?   1932 Hockey Team, 1933 Tennis Team
Patricia Gullen 1955 A17 1956 St Patrick's House
Patricia Haddington 1955 F43 1955-56 Fourth Year, 1956 St George's House
Patricia Haggett 1947 F30  
Doreen Hall   1950 Form 5S
Jean Hall   1950 Form 5S
Susan Hall   1955-62 (39 Years On)
Olga Halledjan   1939 Form 5?
Pamela Halliday   1955-62 (39 Years On)
Janet Hampshire   1956 Staff & Sixth Form, 1953 St Patrick's House (N?)
Pat Hampson? 1947 F12  
Billie Hampton   1938 Form 2B
Pam Hampton   1939 Form 6
Sheila Handyside   1950 Form 3C
Pat Hanson   1956 Staff & Sixth Form
Jennifer Harding 1955 C45 1956 Staff & Sixth Form, 1956 St David's House, 1954 Prize Winners
Jean Hardisty 1947 F36 June 1948 Senior Choir, Apr 1949 Visit to London
Joan Hardman   1939 Form 3A
Hazel Hardy   1939 Form 5?
Sybil Hardy 1947 C37  
Jean Hare   1936 Form 2?, 1938 Form 2B
Susan Hare   Apr 1964 Form 5L
Elizabeth Harland 1947 D45  
Julie Harland   1936 Form 4 (N?), 1938 Form 2B
Ann Harrison   1953 St Patrick's House
Audrey Harrison   1950 Form 2A
Marjorie Harrison   1930 Hockey Team, 1932 Hockey Team
Jean Harrowsmith   1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay)
Kathleen Hart 1947 E25 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H
Gillian Hartley 1955 B12 1950 Form 2A, 1953 St Andrew's House, 1954 Prize Winners, 1954 Trip to Cologne
Janice Hartley 1947 C49 1946 1st Rounders Team
Pat Harwood 1947 A17 1950 Form 4M, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St Patrick's House, 1948 Junior Choir (N?), 1950 Choir, 1950 Chemistry Laboratory
Rita Hastie 1947 F43 Apr 1949 Visit to London
Margot Hawksby   1939 Form 3A, 1940 The Dumb Wife of Cheapside
Margaret Haynes 1947 C36  
Pauline Haywood   1965 Prize Winners
Valerie Heath 1955 D38 1956 Staff & Sixth Form
Dena Hebditch   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1939 Form 6
Sheila Hebditch   1939 Form 2A
Joan Heelbeck   1950 Form 3C
Pamela Hepton   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay)
Betty Hepworth   1937 Form 3
Margaret Hessay 1947 F58  
Audrey Hewitt   1950 Form 2A
Eileen Hewson   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1939 Form 6
Margaret Hiblin?   1950 Form 4R
Marian Hilary 1955 E50  
Janet Hill   1950 Form 4M, 1950 Chemistry Laboratory
Patricia Hill 1947 C51 June 1948 Senior Choir, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Sheila Hill 1947 E45 1950 Lower Sixth
Marion Hillary   1956 St David's House
Lucy Hipple   1950 Form 3C
Shirley Hirst   1950 Form 4M, 1950 Choir, 1950 Chemistry Laboratory
Glynis Hodgkinson 1955 C11 1954 Trip to Cologne
Jacqui Hodgson   Summer 1973 Form 4J
Olga Hoggard 1955 C22 1956 Staff & Sixth Form, 1951 Festival of Britain
Elaine Hoggarth   1965 Prize Winners
Pauline Hoggarth   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1949 Library, 1949-50? Library (N?)
Barbara Holmes   1950 Form 3C
Rosamund Holmes 1947 C16 June 1948 Senior Choir (N?)
Angela Hope?   1965 Prize Winners
Sylvia Hopkins   1955-62 (39 Years On)
Angela Hopper   1950 Form 3C, 1953 St David's House
Lynette Hopper   1938 Form 2A
Lillian Hopton   1950 Form 3C, July 1954 Upper Sixth, 1953 St George's House
Margaret Horridge 1947 A24 1948 Junior Choir, 1950 Choir
Margaret Horrocks   1950 Form 4R
Joan Horsley?   1954 Sports Day (St Patrick's House)
Ann Howard   1939 Form 2B
Dorothy Howard 1947 C39 June 1948 Senior Choir
Patsy Howard   1954 Form 3H (York Minster), 1953 Villa for Sale
Rhoda Howard 1947 B1 1950 Form 4R, 1952-53 Staff & Sixth Form, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1948 Junior Choir, 1948-49? Orchestra, 1949-50 School Orchestra, 1950 Choir
Janet Howe   1956 Staff & Sixth Form
Jennifer Howes 1955 E47 1956 St Patrick's House
Beryl Hudson 1947 E48 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H
Betty Hughes   1935 Form 3A, 1939 Form 6
Susan Hughes   1955-62 (39 Years On)
Anne Hullock   Summer 1973 Form 4J
Catherine Hunter   Apr 1964 Form 5L
Irene Hunter   1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St David's House, 1953 Villa for Sale
Judith Hunter   1964 Prize Winners
Mavis Hunter   1939 Form 2A
Pat (1) Hunter   July 1954 Upper Sixth
Pat (2) Hunter 1955 E38 1956 St Andrew's House
Renee Hunter   1950 Form 4R
Joan Huntley   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room
Doreen Hurd   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Dorothy Hurrell   1952-53 Staff & Sixth Form
Doris Hurst   1938 Form 2B
Patricia Hutchcroft 1947 C46  
Shirley Hutchcroft 1947 A16 June 1948 Senior Choir
Christine Hutchinson   1954 Form 3H (York Minster)
Irene Hutchinson   1936 Form 2?
Valerie Hutchinson 1955 B17 1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Patrick's House, 1949-50? Library, 1954 Prize Winners
Angela Hutton   1955-62 (39 Years On)
Jean Huxley   1939 Form 2B, 1945 Sixth Form
Pat Huxley   1950 Form 3C, 1953 St Andrew's House
Winifred I’Anson   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5
Kath Ibbotson   1939 Form 2B
Mary Ibsen   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5
Joan Illingworth   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1939 Form 6, 1937-38 1st Netball Team, 1938-39 Netball Team
Ruth Imeson   1950 Form 2S, 1953 St Patrick's House
Susan Inchbald   Summer 1973 Form 4J
Suzanne Ingomels 1955 C23  
Rhona Innes   1937 Form 3, 1938 Form 4
Janice Innott   1950 Form 2S, 1953 St Patrick's House
Frances Ireland 1955 F28  
Barbara Jackson   1955-62 (39 Years On)
Dorothy Jackson   1955-62 (39 Years On)
Jean Jacques   1937 Form 3, 1938 Form 4
Kathleen Jefferson   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1937-38 1st Netball Team
Pamela Jennings 1955 C18 1956 Staff & Sixth Form
Ruth Jessop   Shrove Tues 1957 Foreshore
? Jessop 1955 F30  
Audrey Johnson   1948 Junior Choir
Dorothy (1) Johnson   1938 Form 4
Dorothy (2) Johnson   1938 Form 2B
Evelyn Johnson 1947 D35 1950 Form 5I, June 1948 Senior Choir, Apr 1949 Houses of Parliament (N?), Apr 1949 Visit to London
Kathleen Johnson 1955 C21 1956 Staff & Sixth Form
Pat Johnson   1956 St Patrick's House
Olive Johnson?   1938 Form 2B
Celia Johnston   1961-62 Form 1B
Celia Jones   1961-62 Form 1B
Edith Jones 1955 F52 1953 St George's House, 1956 St George's House
Edna Jones 1947 F9 1950 Lower Sixth, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1949 Domestic Science Room
Gwen Jones   1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5
Hilary Jones 1955 D18/D48 1954 Form 3H (York Minster)
Jennifer Jones   1961-62 Form 1B, 1965? Garden Fête
Kathleen Jowsey   1939 Form 2A
Anne Judson 1955 D41 1956 Staff & Sixth Form
Gillian Justice   1955-62 (39 Years On)
Carla Keenan   1950 Form 2S, 1953 St Patrick's House, 1949? Domestic Science Room, 1949-50 Needlework
Jane Keith 1955 F44 1955-56 Fourth Year, 1958 Form VIG, 1957 Lower Sixth, Summer 1959 Form VIG, 1953 St Patrick's House, 1956 St Patrick's House, 1954 Sports Day (St Patrick's House), Apr-May 1957 Trip to Holland, Shrove Tues 1957 Foreshore, 1957 O Level Results Day
Joan Keld 1955 A3  
Mary Kemble   1939 Form 2B
Margaret Kennedy 1955 D33  
Susan Kennedy   1954 Trip to Cologne
? Kennedy 1955 D14  
Joyce Kenniwell   1965 Prize Winners
Wendy Killingbeck 1947 E26 1950 Form 5H, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club, 1950 Geography Class
Anne King   1955-62 (39 Years On), 1956 St Patrick's House
Dorothy King   1937 Form 3, 1938 Form 4
Sandra King   1956 St Patrick's House, 1954 Prize Winners
Valerie King   1950 Form 3C
Susan Kitching   1955-62 (39 Years On)
Joan Kitson   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Gail Lamb   Summer 1973 Form 4J
Susan Lamb   1961-62 Form 1B, 1964 Prize Winners
Gillian Lamplough 1955 A14 1956 St David's House, 1957 Xmas Nativity Play, 1965? Garden Fête (N?)
Dorothy Lancaster   1939 Form 2A
Margaret Lancaster 1947 F23 June 1948 Senior Choir
Rita Lancaster   1945 Sixth Form
Jean Langdale 1947 F6  
Rosemary Langdale   1950 Form 4M, 1948 Junior Choir
Deirdre Larbalestier 1947 F49 Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip
Mary Larnach 1947 A8 1950 Form 5H, 1950 Geography Class, July 1951 Angoulême Station
Rhylda Lassey   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Ann Lazenby 1955 F35 1958 Form VIG
Anne Lazenby   1955-62 (39 Years On)
Betty Lazenby   1939 Form 2A
Jeanette Le Vesconte   1950 Form 2S, 1949 Needlework, 1949-50 Needlework
Rosemary Leach/Leech 1955 A16 1956 St David's House
Mary Leadbeater   1937 Form 3, 1938 Form 4
Gillian Leadley 1955 E14 1956 St Andrew's House
Patricia Leafe   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay)
Joyce Leaman   1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Rhona Leckonby   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Alison Lee   Summer 1973 Form 4J
Doreen Leeming   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Cherry Lees 1955 F32 1956 St David's House
Gay Lees   1955-62 (39 Years On)
Jean Leppington   1950 Form 5H, 1949-50 Rounders Team, 1950 Geography Class
Jean Leslie   1939 Form 2B, 1945 Sixth Form
Victoria Lester 1955 F10 Summer 1959 Form VIG, 1956 St Patrick's House
Jean Levy 1955 A19 1956 St Patrick's House
Annick Liddicott 1955 B37 1950 Form 3S, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Patrick's House, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1949 Library, 1949-50? Library, 1954 Prize Winners, 1954 Sports Day (St Patrick's House)
Catherine Liddicott   1955-62 (39 Years On), 1956 St Patrick's House
Marguerite Liddicott 1955 C14 1956 Staff & Sixth Form, 1953 St Patrick's House, 1954 Prize Winners
Barbara Lidster   1961-62 Form 1B
Gillian Lincoln 1955 A11 1956 St Patrick's House, Jan 1960 Tobias & the Angel
Jennifer Lincoln   1955-62 (39 Years On), 1956 St Patrick's House
Elspeth Linklater 1955 C5  
Janet Lisle   1950 Form 3S
Susan Lisle   1956 St Andrew's House, 1954 Prize Winners
Isabel Lister   1935 Form 3A, 1936 Form 4
Jean Lister 1955 E9 1956 St Patrick's House, 1956 St Andrew's House
Pat Lister   1961-62 Form 1B
Shirley Lister 1947 F45 1950 Upper Sixth, 1949-50 Prefects, June 1948 Senior Choir, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip, 1950 Library
Brenda Littlejohn 1955 A2 Jan 1960 Tobias & the Angel
Glynys Lockett   Apr 1949 Visit to London
Jean Lockwood? 1947 C9  
Joan Lord   1936 Form 2?, 1938 Form 4, 1934? Junior Folk Dance Team
Enid Luke 1947 A29 1950 Form 4R, 1948 Junior Choir
Margaret Lumb   1938 Form 4
Peggy Lumb 1947 A33 1950 Form 4R, 1948 Junior Choir
Valerie Lumb   1953 St Patrick's House, 1956 St Patrick's House
Margaret Lund 1947 B13 1950 Form 4M, 1950 Chemistry Laboratory
Mary Lydiat 1947 B12 (N2?)  
Dawn Lynes 1955 C31 1950 Form 1C, 1956 Staff & Sixth Form, 1953 St David's House, 1954 Sports Day (St Patrick's House)
Susan Lynes   Apr 1964 Form 5L
Julia Lyons   1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Patrick's House, 1953 Villa for Sale, 1954 Prize Winners (N?)
Helen MacArthur 1947 A51 1950 Form 5H, 1950 Geography Class
Diana MacIntyre 1947 C45  
Heather MacKay   1964 Prize Winners
Muriel MacLaren   1950 Form 5S, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club, 1949-50 Science Class, 1950 Choir
Jean MacWhan   1950 Form 4M, 1950 Choir, 1950 Chemistry Laboratory
? Mainprize   1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay)
Dot Major   1938 Form 2B
Carol Malcolm   1938 Form 2B
Josephine Malcolm   1936 Form 2?, 1938 Form 2B
Adrienne Male   1964 Prize Winners
Barbara Malton   1950 Form 5S
Sandra Markham   1955-62 (39 Years On)
Jennifer Marsden 1955 D5  
Margaret Marshall   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949-50 Needlework
Pamela Marshall   1956 St Patrick's House
Eva Martin   1936 Form 2?, 1939 Form 5?
Evelyn Martin   1937-38 1st Netball Team, 1938-39 Netball Team
Gillian Martin 1955 B43 1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Helen Martin 1947 F22 1950 Upper Sixth, 1949-50 Prefects, 1949-50 Netball Team, 1949-50 Tennis Team, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1950 Library
Joan Martin 1947 B20 1950 Form 4R, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St David's House, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1953 Villa for Sale
Mavis Martin   1950 Form 5S
Audrey Marton 1955 C3 1956 Staff & Sixth Form
Barbara Masheader 1947 B10 1950 Form 4M, 1950 Chemistry Laboratory
? Mason 1947 E51  
Marion Masters 1947 F52 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip
Sylvia Matson 1947 E22  
Jean Matthews 1955 F49 1958 Form VIG, 1956 St Andrew's House
Janice Maughan   1961-62 Form 1B (missing)
Doreen Mawman   1950 Form 3S
Carol May 1955 A30 1956 St Patrick's House
Kathleen Maynard   1950 Form 1C, 1956 Staff & Sixth Form, 1953 St Patrick's House (N?)
Alison Mayne   1950 Form 3S, July 1954 Upper Sixth, 1953 St David's House
Edith McCourt   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5
Rosemary McEvoy   1950 Form 3S, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St Patrick's House, 1953 St George's House
Nancy McNeil   1936 Form 2?
Kathleen Megginson   1937 Form 3
Yolande Mellor 1947 E33 1950 Form 5S
Pat Mercer 1955 F11 Summer 1959 Form VIG, 1953 St Andrew's House, 1956 St Andrew's House
Bunty Merryweather   1945 Sixth Form
Pat Merryweather 1955 E25 1956 St David's House
Christine Metcalfe   1961-62 Form 1B
Betty Middlemiss   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Joan Middlemiss   1936 Form 2?, 1939 Form 5?, 1934? Junior Folk Dance Team
Margaret (Peggy) Miéville   1939 Form 2B, 1945 Sixth Form, 1945 Lady Precious Stream
June Miller   1950 Form 4R, 1952-53 Staff & Sixth Form
Joan Millward   1949-50 School Orchestra
Rita Millward 1955 E6 1956 St George's House
Gertrude Mitchell   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5
Ruby (Ruth) Mitchell 1947 A3 1950 Form 5S, 1949-50 Netball Team, 1949-50 Tennis Team, June 1948 Senior Choir, 1949-50 Science Class
Jean Molyneux   1939 Form 2B
Pamela (1) Moody   1936 Form 2?
Pamela (2) Moody 1947 D42  
Valerie Mook 1947 A43 1950 Form 5S
Anne Moore   1950 Form 3S
Dorothy Moore 1947 F41 1950 Upper Sixth, 1949-50 Prefects (Deputy Head Girl), Xmas 1948 The Rose & the Ring, June 1948 Senior Choir (N?), 1950 Library
Kathleen Moore   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Anne Morgan   1956 St George's House
Gillian Morgan 1955 E8  
Joan Morley   1939 Form 6
Mary Morley   1939 Form 2B
Shirley Morley 1947 A37 1950 Form 5H, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip, 1950 Geography Class
Barbara Morris   1950 Form 3S, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Andrew's House
Kathleen Moseley   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Audrey Moss   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room
Barbara Moss 1955 B11 1950 Form 2S, 1953 St George's House, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Eva Moss   1936 Form 2?, 1939 Form 5?
Christine Mountain 1955 E7 1956 St Andrew's House
Jennifer Mountain   1956 St Andrew's House
Pauline Mountain 1955 C39 1950 Form 1C, 1956 Staff & Sixth Form
Jennifer Mountfield   1955-62 (39 Years On)
? Mudd   1950 Chemistry Laboratory
Joy Murdo   1950 Form 5H, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Jacqueline Murphy   1965 Prize Winners
Carol Mussett 1955 F24 Summer 1959 Form VIG, 1953 St George's House, 1956 St George's House, 1957 Xmas Nativity Play (N?)
Gillian Myers   1955-62 (39 Years On)
Linda Myers   Summer 1973 Form 4J
Edna Naylor   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949-50 Needlework
Kathleen Naylor 1955 E11 1956 St Andrew's House
Kathleen Nellis 1947 D36 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H
Margaret Nellis   1955-56 Fourth Year, 1953 St Patrick's House
Muriel Nellis 1947 D4 1950 Form 5H, 1950 Geography Class
Mary Nendick 1947 A50 1950 Form 5H, June 1948 Senior Choir, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club, 1950 Geography Class, July 1951 Angoulême Station
Barbara Newham 1947 E24 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, June 1948 Senior Choir
Edith Newham 1955 C16 1956 Staff & Sixth Form
Clarice Newton   1938 Form 4
Deirdre Newton 1947 A2/E8 1950 Form 5H, 1950 Geography Class
Pat Newton   1961-62 Form 1B
Lois Nicholson   1950 Lower Sixth, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Olive Nicholson   1950 Form 2A
Joyce Nightingale 1955 C25 1956 Staff & Sixth Form, 1954 Trip to Cologne
Hilda Noakes   1936 Form 2?, 1937 Form 3, 1939 Form 5?, 1934? Junior Folk Dance Team
Renee Noakes   1938 Form 4
Audrey Noble 1947 F28  
Evelyn Noble 1955 E19 1956 St Patrick's House, 1954 Prize Winners
Marjorie Noble 1955 D28 1953 St Andrew's House, 1956 St Andrew's House
Anita Nock 1955 C24 1956 Staff & Sixth Form, 1954 Prize Winners
Gillian Nock 1955 A39 1956 St Patrick's House
Susan Normandale   1961-62 Form 1B
Esmé Nortcliffe   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Gillian Oakley 1955 E24 1956 St George's House
Winifred Oates   1935 Form 3A, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay)
Pamela Oats   1936 Form 4
Constance Ogle? 1947 D53  
Betty Orrah 1947 D20 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H
Pauline Oughton   June 1948 Senior Choir
Anne Overfield 1947 F40 1950 Upper Sixth, 1949-50 Prefects, 1946 1st Rounders Team, 1949-50 Tennis Team, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip, 1950 Library
Audrey Owen   1939 Form 3A, 1940 The Dumb Wife of Cheapside
Margaret Owen   1938 Form 2B
Rita Owen   1950 Form 1C, 1956 Staff & Sixth Form, 1953 St Andrew's House
Rita Oxley   1955-62 (39 Years On)
Jennifer Palfreman 1955 E16 1956 St Andrew's House (N?)
Joyce Palmer 1955 A20 1956 St David's House
Audrey Parker   1950 Form 5H, 1950 Geography Class
Mary Parkinson   1936 Form 2?, 1939 Form 5?, 1934? Junior Folk Dance Team
Moira Parkinson   Apr 1964 Form 5L
Ruth Parnaby   1965 Prize Winners
Pat Parrish   1938 Form 4
Mary Parsons   1938 Form 2A, 1939 Form 3A, 1940 The Dumb Wife of Cheapside
Nancy Patterson   1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1939 Form 6
Barbara Patton   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Vyvyan Peacock 1947 F42 1950 Upper Sixth, 1949-50 Prefects, 1950 Library
Elizabeth Pearson 1955 A45 1956 St Patrick's House, Jan 1960 Tobias & the Angel
Hilda Pearson 1947 E66 1950 Form 5H, 1950 Geography Class, July 1951 Angoulême Station
Jane Pearson 1947 A31 1950 Form 4R, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St David's House
Ann Peckitt 1947 F4  
Shirley Penfold 1947 B17 1950 Form 4R, 1949 Art Room
Sheila Penfold?   1950 Choir
Margaret Percival   1956 St Andrew's House
Hazel Pester 1955 F42 Shrove Tues 1957 Foreshore
Joan Phillips   1938 Form 2A (N?), 1939 Form 3A
Enid Pickering   1950 Form 5S, 1949 Classroom, 1949-50 Outside the Gym
Elaine Pickup 1955 F3  
Elizabeth Pickup   Summer 1959 Form VIG
Mary Pinder   1950 Form 4M, 1950 Chemistry Laboratory
Margaret Plows 1947 A7 1950 Form 5H, 1950 Geography Class
Marjorie Plummer   1933 Tennis Team
Muriel Pollard   1936 Form 2?, 1938 Form 2B
Denise Poole   1961-62 Form 1B (missing)
Ann Popple   1953 St Patrick's House
Elaine Porter   1961-62 Form 1B
Daisy Porteus   1939 Form 2A
Mary Potts 1947 A12  
Sheila Potts 1955 D8  
Shirley Poulter   1950 Form 3S
Pricilla Preston   1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Jean Price   1945 Sixth Form
Margaret Pritchard   1955-62 (39 Years On)
Ruth Pritchard 1947 D23  
Sheila Proctor   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Betty Prodham   1937 Form 3, 1938 Form 4
Jean Prodham   1937 Form 3, 1938 Form 2A, 1939 Form 3A
June Prust   1945 Sixth Form, 1946 Sixth Form
Penny Quinlan   Apr 1964 Form 5L
Susan Quinlan   1961-62 Form 1B
Margaret Raey   1938 Form 4
Wendy Ramm   1945 Sixth Form, 1946 Sixth Form, 1946 1st Rounders Team
Caroline Ramsey   Apr 1964 Form 5L
Doreen Rawlings   1939 Form 2B
Joan Readman 1947 E7 1950 Lower Sixth, June 1948 Senior Choir
Anthea Reevely   1961-62 Form 1B
Denise Renshaw   1950 Form 1C, 1956 Staff & Sixth Form
Margaret Renshaw   1939 Form 2A
Margaret Rex   1956 St Andrew's House
Sylvia Rex   Apr 1964 Form 5L
Barbara Rhodes   1939 Form 3A
Janet Rhodes 1955 A46 1956 St Patrick's House
Pat Rhodes 1955 C30 1950 Form 1C, 1956 Staff & Sixth Form, 1951 Festival of Britain
Marjorie Rice   1957 Lower Sixth, 1956 St David's House
Pamela Rice   1964 Prize Winners
Elizabeth Richardson   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Marion Richardson   1939 Form 2B
Helen Ridgeway   1950 Form 4M
Marjorie Ridley   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Pauline Ridley 1947 F1 1950 Form 5H, 1950 Geography Class
Gillian Rimmington 1955 E5 1956 St David's House
Hilary Rimmington   Apr 1964 Form 5L
Jean Rivis   1945 Sixth Form, 1946 Sixth Form
Vivienne Rivis   1964 Prize Winners, 1965 Prize Winners
Diane Robertjohns 1955 A5  
Anne Roberts 1955 F20  
Carole Roberts   Apr 1964 Form 5L (missing)
Gillian Roberts   1950 Form 3S, Xmas 1948 The Rose & the Ring
Rosemary Roberts 1947 C6  
Dorothy Robins   1950 Form 4M, 1948 Junior Choir, 1950 Choir, 1950 Chemistry Laboratory
Marion (1) Robins 1947 B39  
Marion (2) Robins 1955 D31 1953 St Patrick's House
Alice Robinson   1936 Form 2?, 1939 Form 5?
Eileen Robinson 1955 A25/D15  
Kathleen Robinson 1947 C8 (N2?) June 1948 Senior Choir (N2?)
Lauren Robinson   1964 Prize Winners
Maureen Robinson 1947 D15 June 1948 Senior Choir
Muriel Robinson 1947 D44 1950 Form 5H, June 1948 Senior Choir, Apr 1949 Visit to London, 1950 Geography Class
Pat Robinson 1955 A22 1956 St Patrick's House, 1957 Xmas Nativity Play
Vida Robinson   1937 Form 3, 1938 Form 2B
Wendy Robinson   Summer 1973 Form 4J
Andrea Robson 1955 F6 1955-56 Fourth Year, 1957 Lower Sixth, Summer 1959 Form VIG, 1953 St George's House, 1956 St George's House, Apr-May 1957 Trip to Holland
Dorothy Robson   1932 Hockey Team
Elwyn Robson 1955 F17 1958 Form VIG, Summer 1959 Form VIG, 1953 St Patrick's House, 1954 Sports Day (St Patrick's House)
June Robson 1955 D42 1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework, 1949-50 Needlework
Shirley Robson 1947 B4  
Betty Rodger 1947 E13 1948 Prize Winners, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip
Mary Rodger 1947 C44 June 1948 Senior Choir (N2?)
Muriel Rodgers   1950 Form 5S
Sheila Rodgers   1950 Form 3S
Fay Rollet   1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Anne Rook 1947 D60 1950 Form 5H, 1949-50 Rounders Team, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club, 1949 French Group (Angoulême) (N?), 1950 Geography Class
Margaret Rook 1955 D53 1956 Staff & Sixth Form
Mary Rook   1945 Sixth Form (missing)
Edith Rouse? 1947 F34  
Barbara Routledge   1938 Form 4
Hilary Rowe   1956 Staff & Sixth Form
Margaret Rowling 1947 E15  
Griselda Rowntree   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1939 Form 6
Nancy Rowntree   1938 Form 2A
Alison Roy   1961-62 Form 1B
Sheila Rumford   1950 Form 3S, 1950 Choir (S?)
Beryl Rushforth 1955 D4  
Molly Rushforth 1947 F44 1950 Upper Sixth, 1950 Library
Pat Rye   1953 St Patrick's House
Brenda Ryland 1947 E23 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, 1950 Lower Sixth, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Sybil Rymer 1947 A26 1950 Form 4M, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1953 St Andrew's House, 1948 Junior Choir, 1949 Art Room, 1949-50 Needlework, 1950 Chemistry Laboratory, July 1951 Angoulême Station (N?)
Sheila Rynehart 1947 A10  
Hilary Sainsbury   1955-62 (39 Years On), 1956 St Patrick's House
Shirley Sanderson   1950 Form 3S, 1953 St Andrew's House
Wendy Sanderson 1955 C37 1950 Form 1C, 1956 Staff & Sixth Form, 1951 Festival of Britain
Kathleen Sargent 1947 A39 1950 Lower Sixth, Apr 1949 Visit to London
Sheila Saunders 1947 E3 1950 Form 5I, 1949 French Group (Angoulême)
Ann Savory 1955 C49 1953 St Andrew's House, 1954 Prize Winners
Barbara Sayles   1939 Form 2A
Elizabeth Scales   1965 Prize Winners
Janette Scott   Summer 1973 Form 4J
Jean Scott   1939 Form 2B, 1945 Sixth Form, 1946 Sixth Form
Jill Scott   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room
Olga Scott   1946 1st Rounders Team
Rita Scott   1950 Form 4M, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1950 Chemistry Laboratory
Hazel Scratchard   1936 Form 2?
Patricia Scrimshaw   1964 1st Netball Team
Dorothy Scrivens   1955-62 (39 Years On)
Angela Sedman   Apr 1964 Form 5L
Jean Sedman   1950 Form 5H, 1950 Geography Class
Rita Sedman   1950 Form 3S, 1953 St George's House
Sonja Seidler 1947 B5  
Barbara Sellars 1955 F5 1955-56 Fourth Year
Margaret Sellars   1945 Sixth Form, 1946 Sixth Form
Carol Sellers   Summer 1973 Form 4J
Denise Sellers   1955-62 (39 Years On)
Shirley Sellers 1947 E43 1950 Form 5I, 1949 French Trip
Joan Sells   1938 Form 2B, 1939 Form 5?
Liz Seymour   1961-62 Form 1B, 1964 Prize Winners, 1965 Prize Winners, 1965? Garden Fête
Una Sharp 1947 F13 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H
Dorothy Sharpe 1947 E1  
Maureen Sharpe   1955-62 (39 Years On)
Susan Sharpley 1955 F25 Summer 1959 Form VIG, 1953 St David's House (N?), 1956 St David's House, 1957 Xmas Nativity Play
Hazel Shaw   1950 Form 1C
Sheila Shaw   1945 Sixth Form (missing)
Sandra Sheen 1955 B3 1954 Trip to Cologne
Joy Shelton   1950 Form 3S, 1953 St Patrick's House
June Shelton   1939 Form 2B
Florence Shepherdson   1938 Form 2B
Mabel Shepherdson   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework (N?)
Lynne Sherlaw 1955 A42 1955-62 (39 Years On)
Elizabeth Sherman   1955-62 (39 Years On)
Anne Shields 1947 D32 Feb 1949 Speech Day
Monica Shields   1938 Form 4
Denise Shreiber 1955 A26  
Jacqueline Silcock   1933 Tennis Team
Patricia Simms 1947 A42 1950 Form 5H, Apr 1949 Visit to London, 1950 Geography Class
Anne Simpson   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Susan Simpson   1961-62 Form 1B
Kathleen Skelton   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1937 Upper 4A, 1938 Form 5
Eileen Skerratt   1950 Form 5S, 1949-50 School Orchestra
Elizabeth Skilbeck   Apr 1964 Form 5L
Susan Skilbeck   1964 1st Netball Team
Rosemary Skinner 1947 E41 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Rita Slater 1955 C40 1954 Prize Winners (N?)
Doreen Sleightholme   1945 Sixth Form (missing)
Barbara Smailes 1947 D1/D6 (N2?)  
Pamela Smettem 1947 C2 1948 Prize Winners
Anne Smith 1955 D43  
Christine Smith   1955-62 (39 Years On)
Doreen Smith   1950 Form 1C
Dorothy Smith   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A, 1938 Form 5, 1939 Form 6
Fay Smith 1947 B9 1950 Form 4M, 1950 Chemistry Laboratory
Gillian Smith   1950 Form 3C
Joy Smith 1947 F29  
Margaret Smith 1947 B38 1950 Form 4R
Marie Smith   1945 Sixth Form
Maureen Smith   1945 Sixth Form
Melanie Smith   Summer 1973 Form 4J
Roisian Smith   1950 Form 4M, 1950 Chemistry Laboratory
Yolande Smith   1946 Sixth Form
Joan Snelgrove   1950 Form 3S
Barbara Snow 1955 A29  
Cynthia Snowball 1947 D47 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Florence Snowball   1946 1st Rounders Team
Sheila Snowball   1937 Form 3, 1939 Form 5?
Janet Sothcott?   1965 Prize Winners
Averil Spavin 1947 E19 (N2?) 1950 Form 3S
Anne Speak   1961-62 Form 1B, 1964 Prize Winners, 1965 Prize Winners
Elizabeth Speak   Apr 1964 Form 5L, 1964 Prize Winners
Jean Spence 1955 A27  
Margaret Spence   Apr 1964 Form 5L
Denise Spencer   1955-62 (39 Years On)
Josephine Spencer   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay)
Pauline Spink   1939 Form 2A
Audrey Spinks   1938 Form 4
Delphine Squire 1947 E56 1950 Form 5S, Xmas 1948 The Rose & the Ring
Anne Stafford 1947 B44 1950 Form 5S
Audrey Stafford   June 1948 Senior Choir
Helen Stalker 1947 E4 1950 Form 5H, 1949 French Group (Angoulême), 1950 Geography Class
Ishbel Stalker   1945 Sixth Form (missing)
Angela Staniforth 1955 C26  
Audrey Stanley 1947 E6  
Jennifer Stapleton 1955 A32  
Joyce Staveley 1947 E59 (N?) 1950 Form 5S, 1948-49? Orchestra, 1949-50 School Orchestra
Margaret Staveley 1947 E27 1950 Form 5S
Eleanor Stead   1950 Form 4M, 1950 Chemistry Laboratory
Ellen Steel   1950 Form 2S, 1949 Needlework, 1949-50 Needlework
Dorothy Steele 1947 D27  
Mary Stenton   1939 Form 2B
Barbara Stephenson   1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Andrew's House
Dorothy Stephenson 1947 D7  
Joan Stephenson   1950 Form 3S
Margaret Stirling   1953 St Patrick's House
Valerie Stockdale   1955-62 (39 Years On)
Dorothy Stockill   1964 Tennis Team
Mary Stockill 1955 B13 1950 Form 2S, 1953 St George's House, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Nora Stockill   1946 Sixth Form
Anne Stone 1955 A33  
Josephine Stone 1955 D22  
Elizabeth Stonehouse 1955 B1  
Irene Storm   1935 Form 3A
June Storry   1950 Form 3S
Joan Strather   Feb 1949 Speech Day
Annie Stubbs   1950 Form 3S
Carol Sturdy   1950 Form 1C
Carol Stuttard   1961-62 Form 1B, 1964 Prize Winners
Jeanette Sulman   Apr 1964 Form 5L
Christine Sunley 1955 C19 1956 Staff & Sixth Form, 1953 St George's House (N?)
Jean Sunley   1937 Form 3
Lesley Sutch   1961-62 Form 1B
Carole Sutherland   1955-62 (39 Years On)
Lesley Sutton   1950 Form 1C
Margery Sutton 1947 D19 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip
Vivienne Sutton   1955-62 (39 Years On)
Margaret Swailes   1950 Form 2S, 1953 St Andrew's House, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Betty Swales   1948 Junior Choir
Eileen Swallow 1947 D12 (N2?)  
Ellen Swallow 1947 C8 (N2?)  
Julia Swanson   1938 Form 4
Kathleen Swift   1950 Form 3S, 1948 Junior Choir (N?), 1950 Choir
Margaret Swift   1938 Form 5
Pamela Swinebank   Apr 1964 Form 5L
Audrey Sykes 1947 B55 1950 Form 4R, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1948 Junior Choir, 1950 Choir, July 1951 Angoulême Station
Beryl Sykes   1956 St Andrew's House
Hazel Sykes   Apr 1964 Form 5L
Jean Tasker 1955 A34  
Barbara Tate 1955 E20 1956 St David's House
Gillian Tate   1961-62 Form 1B (missing)
Lillian Tate   1950 Form 5S, 1949-50 Science Class
Carol Taylor   Summer 1973 Form 4J
Elizabeth Taylor 1955 F18 Summer 1959 Form VIG, 1953 St George's House
Jennifer Taylor 1955 F4 Summer 1959 Form VIG
Joan Taylor   Apr 1964 Form 5L, 1964 Tennis Team, 1964 1st Netball Team
Marilyn Taylor   1950 Form 3S
Marjorie Taylor   1945 Sixth Form
Molly Taylor   1950 Form 3S, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St Andrew's House
Pat Taylor   1950 Form 3S
Pauline Taylor   1936 Form 2?
Jean Taylor?   1937 Upper 4A
Pat Teale 1955 D6  
Audrey Teasdale   1949? Domestic Science Room (N?), 1949 Needlework
Pauline Tebbs   1936 Form 2?
Christine Temple   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Mary Temple   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Beryl Theaker 1955 D40  
Myra Theasby   1936 Form 2?, 1939 Form 5?
Ann Thompson   1964 1st Netball Team
Brenda Thompson   1939 Form 2A
Pamela Thompson   1950 Form 3S, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St David's House
Jean Thornton   1950 Form 5S, 1949-50 Tennis Team
Patricia Thornton   1953 St Patrick's House, 1956 St Patrick's House
Jennifer Thorpe   1956 St Patrick's House
Juliet Thorpe   1955-62 (39 Years On)
Pam Tindall   1938 Form 2B
Barbara Tindill   1955-62 (39 Years On)
Ann Tomblinson   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Beryl Tomlinson 1947 E40 June 1948 Senior Choir
Lesley Tomlinson   1939 Form 2A
Pat Toolan 1955 E21 1956 St George's House
Marguerite Topp   1938 Form 4
Roberta Topping   1955-62 (39 Years On)
Joyce Tosh 1947 D64 Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1948 Junior Choir
Marianne Tottenham 1955 A31  
Constance Townsend   1955-62 (39 Years On)
Eileen Trousdale 1947 A52 1950 Geography Class
Linda Troutsdale   1961-62 Form 1B
Margaret Trowsdale 1947 E39 (N2?)  
Alison Tullett   1964 Prize Winners, 1965 Prize Winners
Marjorie Turnbull   1932 Hockey Team, 1933 Tennis Team
Valerie Turner   1950 Form 3S, 1948 Junior Choir
Hilary Tuxford 1955 A28 1956 St Patrick's House
Joan Twigg 1955 A23  
Sandra Twist   1964 Tennis Team, 1964 1st Netball Team (Captain)
Gloria Tyerman   1955-62 (39 Years On)
Ruth Umpleby   Apr 1964 Form 5L
Jean Vaizey 1955 D29  
Kathleen Valentine   1938-39 Netball Team
Sheila Valentine   1939 Form 6
Sybil Varey   1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay), 1937 Upper 4A
Dinah Veall   1950 Form 1C, 1956 Staff & Sixth Form, 1954 Prize Winners (N?)
Barbara Ventress   1935 Form 3A, 1936 Form 4, 1936 Form 4 (Picnic at Cayton Bay)
Ruth Ventress   1938 Form 2B
Jane Ventriss   1961-62 Form 1B
Pat Vickerman 1955 E27 1956 St Andrew's House, 1954 Prize Winners
Diana? Vokes 1955 C28  
Kathleen Volans   1948 Prize Winners, June 1948 Senior Choir (N?), Feb 1949 Speech Day
Pat Wade 1947 E31  
Ann Wainwright   1950 Form 3C
Margaret Wainwright   1950 Form 5H, 1950 Choir, 1950 Geography Class
Pat Wainwright   1950 Form 3S, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth
Pamela Waite   1945 Sixth Form (missing)
Mary Wake   1938 Form 4
Audrey Walker   1950 Form 3C, 1952-53 Staff & Sixth Form, July 1954 Upper Sixth, 1953 St David's House, 1949-50 Library
Carol Walker 1955 B10 1956 St Andrew's House, Jan 1960 Tobias & the Angel
Daphne Walker   1950 Form 3S
Hilary Walker   Apr 1964 Form 5L
Janet Walker   1961-62 Form 1B
Margaret Walker   1950 Form 5I, Xmas 1948 The Rose & the Ring
Marjorie Walker   1936 Form 2?, 1938 Form 2B, 1939 Form 5?, 1934? Junior Folk Dance Team
Penny Walkley   1961-62 Form 1B
Dorothy Wallis 1955 B41 1950 Form 3S, 1953 St David's House
Heather Wallis   1957 Lower Sixth, Summer 1959 Form VIG, 1956 St David's House
Margaret Wallis 1955 E13 1956 St David's House
June Walters 1947 F64 1950 Form 5H, 1949-50 Rounders Team, 1950 Geography Class
Vida Walton   1955-62 (39 Years On)
June Ward 1955 F15 (C?) Summer 1959 Form VIG, 1953 St David's House, 1956 St David's House, 1957 Xmas Nativity Play
Stephanie Ward 1955 F16 (C?) 1955-56 Fourth Year, Summer 1959 Form VIG, 1953 St David's House, 1956 St David's House, 1957 Xmas Nativity Play
Carol Ware 1955 E12 1956 St Patrick's House, 1954 Prize Winners
Beryl Warley 1947 E58  
Heather Warne   Apr 1964 Form 5L
Jennifer Warner 1955 E15 1954 Prize Winners
Barbara Watson 1947 F5  
Flora Watson   1935 Form 3A
Hazel Watson 1955 D27 1954 Trip to Cologne
Margaret Watson 1955 C4 1956 Staff & Sixth Form
Mary Watson 1947 E20 1950 Form 5I, 1949-50 Prefects, 1948 Prize Winners, Xmas 1948 The Rose & the Ring
Muriel Watson   1939 Form 2A
Moira Wattie   1938 Form 4
Jacqueline Wearing 1955 A40  
Maureen Webb   1961-62 Form 1B, 1964 Prize Winners
Sandra Webb 1955 A38  
Jean Websdale 1947 F53 1950 Form 5I
Margaret Webster 1955 C20 1956 Staff & Sixth Form
Shirley Webster 1947 D33 1950 Upper Sixth (N?), 1949-50 Rounders Team, Feb 1949 Speech Day, 1949 French Trip, 1950 Library
Judith Welbourn   1956 St Patrick's House
Margaret Welburn   1950 Form 4M
Betty Weller 1947 D5 1950 Lower Sixth, June 1948 Senior Choir, 1949 Yorkshire Lawn Tennis Club, Apr 1949 Visit to London
Ann Wells   Summer 1973 Form 4J
Maureen Westmoreland 1955 A41 1956 St Andrew's House, Jan 1960 Tobias & the Angel
Moira Wheatley 1947 F46  
Audrey White 1947 F32 1950 Upper Sixth, 1950 Library
Irene White   Apr 1964 Form 5L
Gerda Whitehead   1955-62 (39 Years On)
Pat Whitworth 1955 E10 1956 St Andrew's House
Faith Wigglesworth 1955 D54 1956 Staff & Sixth Form, 1956 St David's House (N?), 1954 Prize Winners (N?)
Susan Wilcock   1964 1st Netball Team
Sylvia Wild   1958 Form VIG, Summer 1959 Form VIG (N?), 1953 St Patrick's House, 1957 Xmas Nativity Play
Sadie Wilkinson   1938 Form 4
Gwen Williams   Apr 1964 Form 5L
Desné Williamson 1947 E54 1950 Form 5H, 1949-50 Netball Team, 1949-50 Tennis Team, 1950 Geography Class
Pamela Williamson   1950 Form 1C
Mary Wilmut   1965 Prize Winners
Averil Wilson   1939 Form 2B, Nov 1937 Laying of Foundation Stone
Christine Wilson 1947 E16 1950 Form 5I, June 1948 Senior Choir, 1949 French Group (Angoulême), 1949 French Trip
Constance Wilson   1955-62 (39 Years On)
Frances Wilson 1955 E4  
Freda Wilson   1945 Sixth Form
June Wilson   1939 Form 2B, 1945 Sixth Form
Pamela Wilson   1950 Form 1C, 1956 Staff & Sixth Form, 1951 Festival of Britain
Shirley Wilson 1947 E67 1950 Form 4M, 1952-53 Staff & Sixth Form, 1949-50 Netball Team, Xmas 1948 The Rose & the Ring, 1948 Junior Choir, 1950 Chemistry Laboratory, 1953 Villa for Sale
Vera (1) Wilson   1938 Form 5
Vera (2) Wilson 1955 B39  
Madge Winn   1937 Form 3, 1938 Form 4
Beryl Wiseman 1955 D50  
Jean Wiseman   1948 Junior Choir
Josephine Wissler   1939 Form 2A, 1945 Sixth Form
Marjorie Wissler   1936 Form 2?, 1939 Form 5?, 1934? Junior Folk Dance Team
Hazel Witty 1947 A53 Mar 1948 Form 4H, 1950 Lower Sixth, 1949-50 Tennis Team, 1949 French Group (Angoulême)
Joan Woardby   1939 Form 2A
Marianne Wolff   1945 Sixth Form (missing)
Anne Wood 1955 C9 1956 Staff & Sixth Form, 1953 St Patrick's House, 1954 Trip to Cologne
Joan Wood   1950 Form 2S, 1949? Domestic Science Room, 1949 Needlework
Judith Wood 1955 A21  
Pamela Wood   1939 Form 2A
Prunella Wood   1955-62 (39 Years On)
Ruth Wood 1947 C12/D12 (N2?)  
Susan Wood 1955 A37 1956 St Patrick's House
Anne Woodhouse 1955 B50  
Bonita Woolsey   1955-62 (39 Years On)
Betty Wormald 1947 E14 Mar 1948 Form 4H, Xmas 1948 The Rose & the Ring
Jean Wray 1947 A13  
Anne Wright   1961-62 Form 1B
Carol Wright 1955 A24  
Susanna Wright 1947 D14  
Dora Wyke   1939 Form 3A
Pat Yates   1965 Prize Winners
Jane Yeadon   Apr 1964 Form 5L
Sue Yeoman   1964 Tennis Team
Joy Youle   1945 Sixth Form, 1946 Sixth Form
Irene Young 1947 F14  
Pat Young 1955 C15  
Patricia Young 1947 A38 1948 Form 4H (Cookery Class), Mar 1948 Form 4H
Vivien Young   1939 Form 3A
Alison ?   1952-53 Staff & Sixth Form
Ann ?   1950 Choir
Avril ?   1950 Form 1C
Barbara (1) ?   1939 Form 6
Barbara (2) ?   1937 Form 3
Barbara (3) ?   1953 St Patrick's House
Beryl ?   Summer 1959 Form VIG, 1953 St Patrick's House
Caroline ?   1950 Form 2A
Elizabeth ?   1953 St Andrew's House
Gill ?   1953 St Patrick's House
Gillian ?   1956 St David's House
Grace ?   1950 Form 1C
Janet ? 1955 D37/E3  
Jean ?   1948 Prize Winners
Jennifer ? 1955 E44 1954 Trip to Cologne
Joan ? 1955 E17 1956 St Patrick's House
Judith (1) ?   1956 St George's House
Judith (2) ?   1964 Prize Winners, 1965 Prize Winners
Kathleen ?   1950 Form 5I
Marian ? 1955 C53/E43  
Mary ?   1949 Yorkshire Lawn Tennis Club
Nina ?   1952-53 Staff & Sixth Form
Pamela (1) ?   1938 Form 2A, 1939 Form 3A
Pamela (2) ? 1947 D22  
Pat ? 1955 C17  
Patricia ?   1956 St David's House
Pauline (1) ?   1936 Form 2?
Pauline (2) ?   1938 Form 2A
Pauline (3) ?   1956 St David's House
Rita (1) ?   1949 Art Room
Rita (2) ?   1950 Form 1B
Rosemary ? 1955 F40  
Sally ? 1955 D36  
Sheila (1) ? 1947 D1 (N2?)  
Sheila (2) ?   1964 Prize Winners
Susan ? 1955 E22  
Sylvia ? 1955 F12 1950 Form 1C
Valerie ?   1936 Form 2?
Vivienne ?   1956 St Andrew's House
Wendy ?   1956 St George's House
       
Notes:
Grid references are shown in the ‘School Photos’ column – letter denotes row (A–front, F–back) and number denotes position from the left. In the 1947 photo, the pupils are in positions A1-54, B1-21, B38-58, C1-17, C36-54, D1-64, E1-67 and F1-66; in the 1955 photo, they are in A1-47, B1-17, B37-53, C1-55, D1-55, E1-54 and F1-53.

(C?) denotes that the Christian name needs verification.

(N?) denotes that the full name needs verification.

(N2?) denotes that the full name needs verification (one of two alternatives).

(S?) denotes that the surname needs verification.

BACK  |  Contents Page



Last Updated on 22/10/2010
By Mo